Jump to content
Sign in to follow this  
Korijs

Atvērtā zinātne atvērtai izglītībai

Recommended Posts

1280px-Open_Access_PLoS.svg.png

Atvērtā zinātne ir kustība, kura mēģina rast centienus nodrošināt brīvi - bez maksas pieejamus zinātniskos pētījumus visiem interesentiem. 

Mēs varētu būt pieraduši, ka skolai vai studijām nepieciešams uzrakstīt kādu pētniecisko darbu par konkrētu tēmu, bet nevar izdomāt par materiālu atlasi; izmantot bibliotēkā plauktos esošās retās grāmatas, vai vienkārši aplūkot ko saka google meklētājs.

Īpaši augstskolu kontekstā aktuāli ir izmantot zinātniskās datubāzes, kas ietver pasaules mēroga zināmu un nezināmu pētnieku zinātnisko pētījumus, drošticamu un kvalitatīvu informāciju, regulāri atjaunotu pētījumu uzskaitījumu.

Problēma nereti ir tajā momentā, ka pilnīga piekļuve zinātniskajām datubāzēm ir sarežģīta, jo ir nepieciešama lietotāja datu reģistrācija un maksa par pilnteksta resursu izmantošanu savām pētnieciskajām vajadzībām. Tieši tāpēc pasaulē ir atvērtās zinātnes kustība, kas nodrošina zinātniskās informācijas brīvpieejas piekļuvi.

Ir sasāpējusies sirds, ka jāraksta pētījums par specifisku tēmu, bet beigās izrādās, ka drukātā formā ir par maz materiālu, un pašsaprotami, kā izskatās, tad arī google meklētāja atlasītie rezultāti neizskatās pārliecinoši? Šeit būs uzskaitījums ar atvērtās piekļuves avotiem - http://www.loadb.org/Control.do?_brse 

Atsevišķi konkrēti piemēri:

Directory of Open Access Journals - https://doaj.org - piekļuve zinātniskajiem žurnāliem un publikācijām tajos

Directory of Open Access Books - https://www.doabooks.org - piekļuve zinātnes nozaru grāmatām

Atceries, ka pēc konkrēto resursu izmantošanas un to saturu iekļaušanas savā pētījumā pievieno arī atsauces, kuras nereti automātiski ģenerēt pēc pasaules standartiem piedāvā arī zinātnisko datubāzu rīki opciju rīkjoslās.

ZINĀTNISKA SATURA - KVALITATĪVA SATURA - RECENZĒTA SATURA - JAUNĀKO PĒTĪJUMU SATURA - BRĪVPIEEJAS

P.S. Protams, latviešu valodas avotu ir krietni mazāk, bet ja laika gaitā nepieciešama palīdzība par konkrētu tēmu meklējumiem, tad noteikti to var lūgt arī šeit..

Edited by Korijs
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×