Jump to content

diskgolfs iemanto popularitāti

Korijs

4919 views

DISKGOLFS kā atraktīva individuālā un komandu spēle ikvienam

original.jpg

Latvijā arvien lielāku popularitāti sāk iemantot diskgolfs - atraktīva sporta aktivitāte, kura aizrauj dažāda vecuma cilvēkus gan individuāli, gan kā ģimenes. Neskatoties uz to, ka mūsu kaimiņi lietuvieši un igauņi jau ir apjomīgā diskgolfa laukumu skaitā mums priekšā, tomēr Latvijā, sākot no galvaspilsētas līdz pat pagastu mazapdzīvotiem nostūriem, sāk parādīties arvien jaunāki laukumi.

KAS IR DISKGOLFS? KĀ TO SPĒLĒT?

Diskgolfs ir mērķtiecīga spēle burtiskā ziņā - ir lidojošais disks, ar kuru jānonāk līdz vēlamajam mērķim, kas šajā sakarā ir grozs. Lidojošo disku specifika ir tiktāl atšķirīga, ka uz tiem tiek norādīti dažādi parametri, piemēram, vēja pretestība, stabilitāte u.c., jo katrs spēlētājs ir kā individuāla personība - katrs dod priekšroku sev atlasītam diskam, ņemot vērā iepriekšminētās īpatnības. Diskgolfa laukumi ierastajā kārtībā ir ar vairākiem groziem, kas pēc standartiem ir 8 vai 16 grozi vismaz Latvijas kontekstā. Ir jāizdara metieni no starta platformām pirms katra groza līdz ar iespējami mazāka skaita piegājieniem esam iemetuši savu disku grozā. Par diskgolfa laukumiem var uzskatīt jebkādu vietu dabā, kas ir speciāli iekārtota un paredzēta šai spēlei, sākot no pļavām un mežiem līdz pat sava veida kraujām. Ja laukumā starp grozu un starta pozīciju gadās kāda krauja, dīķis vai upe, tad vēl jo labāk - lielāks azarts, bet vienlaikus arī risks. Ziniet, kas vēl ir interesanti tajā visā? - izmetot disku no konkrētas pozīcijas, tas ir jāturpina mest tieši no tās vietas, kur disks ir piezemējies! Neatkarīgi no tā, vai tas ir lejā no kraujas, biezā krūmājā vai grāvī, kur nevar pārskatīt lidojuma trajektoriju. Būtiska ir arī metienu izpildīšanas tehnika - satvēriens, pirkstu un roku pozīcija, atvēziens, diska lidojuma trajektorijas noteikšana.

VIDEO: https://www.facebook.com/chillidiskugolfs/videos/627096277778190/ 

Uzspēlēt pašiem viennozīmīgi ir interesantāk nekā tikai paskatīties uz to no malas internetā..

DISKU DAŽĀDĪBA PIESĀTINA SPĒLES GARŠU

Ar to, ka katrs disks ir ar specifiskiem parametriem nekas vēl nebeidzās, jo tiek iedalīti trīs dažādu tipa diski pēc paredzēto lidojumu distances jeb attāluma - tālie, vidējie un tuvie diski. Tālie diski viennozīmīgi ir paredzēti pirmo metienu veikšanai, lai disks aizlidotu pietiekami spēcīgā un tālā lidojumā, samazinot piegājienu skaitu līdz grozam. Tālāk varam jau sākt domāt vai izmantosim kādu citu disku kā, piemēram, vidējas vai tuvās distances. Katrs no lidojuma distances diskiem atšķiras arī pēc formas, ierobežojot metiena attālumu. Jāpiebilst, ka pieredzējis spēlētājs jebkādai distancei var puslīdz pielāgot jebkura tipa disku, bet profesionālā līmenī šāda izvēle tiek rūpīgi izvērtēta pirms metiena veikšanas. Paskatoties klātienē vai internetā kādas sacensības diskgolfā, var secināt, ka lietpratēji vējainākos apstākļos no zemes iespēju robežās paceļ zāles stiebriņus un palaiž nomet zemē, lai izprastu vēja īpatnības.

VIDEO: https://www.facebook.com/chillidiskugolfs/videos/1353029604786810/

DAŽĀDA SPECIFIKA TRASĒS

Katram diskgolfa spēlētājam ir savas iecienītākās trases kopumā un arī specifiskāki to veidi. Kā jau minēju, tad trases uzbūve var atrasties gan pļavās, gan mežos, protams, arī apvienotā variantā. Ne visiem patīk doties mežā, un ne visiem ir saistošas pļavas; tieši tāpēc diskgolfa laukumi tiek veidoti arvien radošāk, apvienojot gan mežus, gan pļavas, iekļaujot dīķus un upes, arī kādu krauju, lai var pavingrot tie, kuriem metiens nav veiksmīgi izdevies. Pats varu apgalvot, ka šķietami interesantākas trases ir mežā un ar kraujām, jo pļavas mēs varam atrast kaut vai stadionā, lai gan tur būtu pamats zem kājām vienā līmenī. Jo sarežģītāka trase, jo interesantāk - pie pirmā metiena no starta platformas iešķil disku kokā un tas nokrīt turpat pie kājām; viss pareizi, no turienes arī metīsi, lai arī pārējie konkurenti jau aizlidinājuši savus diskus desmitiem metrus tālāk ar pirmo piegājienu. Ir daudz situāciju, kurās slikts sākums pirms konkrēta groza nav noteicošais, jo nereti turpat pie groza metiens vairākas reizes netrāpa mērķī; kuriozi, bet fakts. Pirms groziem pie metienu starta platformām ir norādes par to, kādā attālumā un virzienā atrodas grozs, kā arī aptuveno metienu kopskaits līdz grozam.

PAPILDUS NOTEIKUMI BAGĀTINA SPĒLI

Jāsāk ar to, ka katra spēlētāja izdarīto metienu secīgumu no starta paltformas līdz grozam ietekmē diska atrašanās vieta - nākošais izdara metienu tas, kura disks atrodas vistālāk no mērķa - groza, un tā tas turpinās pakāpeniski. Pēc katra izspēlētā groza no nākošās groza starta platformas spēlētāju diska mešanas secīgums ir atkarīgs no iepriekšējā groza izspēles rezultāta - nākošā groza sasniegšanu no starta pozīcijas pirmie uzsākt iepriekšējā groza labākā vērtējuma ieguvēji. Savā ziņā tā ir iespēja tiem, kuri iepriekšējo grozu tik veiksmīgi nesasniedza šoreiz paskatīties dažādas metiena izdarīšanas nianses no pašreizējiem līderiem. Atsevišķos posmos var būt iestrādāti norobežojumi un ierobežojumi, kas paredz, ka disks nedrīkst izlidot ārpus konkrētas teritorijas vai arī tas attiecīgi ir jāmet tā, lai lidotu vairāk uz vienu vai otru pusi, piemēram, gar koka kreiso vai labo pusi. Ja robežas tiek pārkāptas, tad tiek pierēķināti soda punkti un metiens ir jāizdara no vietas, kur tika pārkāpta robeža vai soda metienu atzīmes. Noslēgumā ar groza sasniegšanu punktus aprēķina pēc izdarīto metienu piegājienu kopskaita, ņemot vērā iepriekš pie platformas norādīto potenciālo piegājienu skaitu. Piemēram, 2. grozs, 90 metri, 3 piegājieni; ja iemetu ar norādīto skaitu, tad ir labi, bet ja iemetu ar vēl mazākiem piegājieniem, tad varu izvirzīties vadībā. Rezultātā pēc visu posmu grozu iziešanas tiek aprēķināta laukuma punktu kopsumma. Jāpiebilst, ka profesionālā līmenī, ja disks ir ielidojis kādā krūmājā, tad metiena izdarīšanas brīdī nedrīkst pat pieliekt vai aplauzt zaru, lai būtu vieglāk.

GAN INDIVIDUĀLI, GAN KOMANDĀS

Variācijas spēlē ir dažādas, bet standartā pastāv gan individuālā, gan komandu cīņa. Individuāli, protams, cīnamies katrs par sevi, toties komandu variantā, piemēram, pa diviem spēlētājiem metieni pēc diska pirmā lidojuma no starta platformas tiek izdarīti attiecīgi pēc komandas biedru izvēles. Komandas biedri vienojas par to, no kurienes tiks izdarīts nākošais metiens, ņemot vērā abu izdarīto metienu diska piezemēšanaš pozīcijas - jāizvēlās viena pozīcija no divām, un atkal abiem jāturpina nākošais disku metiena piegājiens. Savā ziņā arī interesanti, bet, pašsaprotami, komandā rezultāts atkarīgs ir no visiem.

MANA PIEREDZE AR DISKGOLFU

674bdd.jpg&key=252f5668ad1382db8826a8a14a4fc38b6bcf764467f6605b97e91a796531195a
Atrodamies Brakos (Ērgļi) vienā no laukuma posmiem virsotnē pirms kraujas.

Uzsāku diskgolfu spēlēt pāris gadus atpakaļ, bet ne nopietnā līmenī - pāris reizes vasarā saspēlēju kopā ar tiem, kuri ar to aizraujas biežāk un startē gan vietējās, gan Baltijas sacensībās. Noteikti pilnīgāka un pozitīvāka priekšstata gūšanai ieteiktu izmēģināt sarežģītākas trases, kuras jau pieminēju kā mežu un krauju apvienojumu, piemēram, Brakos (Ērgļi). Atsevišķi ir pabūts arī Mežaparkā (Rīga), Staros (Gulbene) u.c. Katrai trasei ir sava specifika. Protams, ja esam iesācēji, tad tādi sarežģījumi kā upe vai dīķis nav pa prātam - grozs pa labi, bet upe pa kreisi ar līkumu uz groza pusi, tātad jāmet tā, lai lido un vēlāk pagriežās uz groza pusi. Iekritīs upē? jālien pakaļ, ja nav žēl pazaudēt disku. Soda punkti kabatā, bet disks grimst ūdenī. Mest no upes vai no soda atzīmēm jau paliek katram sava izvēle, ja to atļauj noteikumi, piedaloties kādā oficiālā pasākumā. Paši diski ir ar dažādu ilustratīvu dizainu un krāsām, t.sk. arī caurspīdīgi u.tml. Aptuvenā disku cena puslīdz labam vienam diskam ir aptuveni 20 eiro.

ĀTRAIS JAUTĀJUMS - CIK TĀLU APTUVENI DISKU VARĒTU AIZMEST PIEREDZĒJIS SPĒLĒTĀJS?

Papildus ieskatam par to, kas ir diskgolfs Latvijā:
http://www.diskgolfs.info | https://ufogolf.lv | http://www.chillidiscgolf.lv

  • Upvote 1


2 Comments


Recommended Comments

Esmu mēģinājis (1 reiz), ne īpaši patika, varbūt jāpamēģina kādreiz vēlreiz.

 

ĀTRAIS JAUTĀJUMS - CIK TĀLU APTUVENI DISKU VARĒTU AIZMEST PIEREDZĒJIS SPĒLĒTĀJS?

Tur kaut kādi 100 metri bija

 

Share this comment


Link to comment
1 hour ago, Maze said:

Esmu mēģinājis (1 reiz), ne īpaši patika, varbūt jāpamēģina kādreiz vēlreiz.

 

ĀTRAIS JAUTĀJUMS - CIK TĀLU APTUVENI DISKU VARĒTU AIZMEST PIEREDZĒJIS SPĒLĒTĀJS?

Tur kaut kādi 100 metri bija

 

patikšanu mēdz arī ietekmēt instruktors, pārējie dalībnieki un trase, bet nu katram savs, protams

pieredzējis spēlētājs var mierīgi aizmest 150 metrus

Share this comment


Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...