Jump to content

ģeopolitiskās vēstures literatūra

Korijs

3614 views

Jāteic, ka grāmatu lasīšana ikdienā līdz zināmam vecumam nav bijusi saistoša, bet dažādi apstākļi ikdienā lika nonākt pie tā, ka konkrētas tematikas literatūra ir ieinteresējusi. Konkrētāk runa būtu par ģeopolitiskās vēstures literatūru; varbūt tematiskais formulējums šķiet dīvains, toties saturiski stāsts ir par konkrētu pasaules valstu, organizāciju un notikumu vēsturi no politiskā viedokļa.

Bloga saturs būs vairāk kā neliels anotācijas tipa atstāts par izlasīto literatūru konkrētajā tēmā, rekomendējot to arī citiem.
Tematiski saistošākās valstis ir Krievija, Ukraina, Vācija, Japāna.

original.jpg           original.jpg           original.jpg           original.jpg           original.jpg          original.jpg

HIROŠIMAS DIENASGRĀMATA

Hirošimas dienasgrāmata ir interesanta lasāmviela, kuras notikumu saturu atklāj personīgie pieraksti no medicīnas pārstāvja piedzīvotā, kad Hirošima saskārās ar traģēdiju. Grāmatā tiek uzskaitīti notikumi pirms un pēc atombumbas nomešanas Japānā. Detalizētāk tiek sniegts ieskats par redzēto, pieminot konkrētas personas, tā laika izjūtas, dzīves apstākļus, emocijas kopumā. Dienasgrāmatas saturs spēj atklāt to, kas nozīmē piedzīvot traģēdiju, bet tajā pašā laikā saskatīt arī vēl pozitīvos mirkļus neatkarīgi no drūmās kopainas.

Bibliogrāfiskais apraksts: Hachiya, Michihiko, Hirošimas dienasgrāmata / Mičihiko Hačija, Vorners Velss ; Tulk. Augusts Millers. Kopenhāgena : Imanta, 1957. 200 lpp., 2 lpp.k.

ZEM DESMIT VALSTU KAROGIEM

Zem desmit valstu karogiem grāmata atklāj kara laikā eiropiešu dzīvi tālajos Austrumos, detalizētāk pastāstot par savu tautiešu sastapšanu, apdzīvotās zemes tradīcijām un īpatnībām kopumā, bet, galvenokārt, par varas maiņu. Grāmata aptver personīgo pieredzi saistībā ar tālo Austrumu vietējiem iedzīvotājiem un viņu ikdienas saplūšanu ar iebraucējiem no Eiropas, kas dažādu apstākļu dēļ aizceļo no savas dzimtās zemes. Gadiem ejot uz priekšu, mainās arī valdošās iekārtas - pie varas esošie cilvēki un valstis. Kā šādā juceklī pielāgoties vai doties tālāk?

Bibliogrāfiskais apraksts: Katajs, Edgars, Zem desmit valstu karogiem / Edgars Katajs. Rīga : Jumava, c2000. 237, [2] lpp., [16] iel. lpp. : il., karte, portr. ISBN 9984052842.

 AUŠVICA

Aušvicas grāmata ir vēsturisks atstāstījums mūsdienās par agrāko kara laika nometni "Aušvicu" un tajā pastrādātajām nežēlīgajām izdarībām no Vācijas nacistu puses, uzskaitot konkrētus piedzīvotos faktus par amatu dalīšanu, ebreju ķeršanu, slepkavību īstenošanu, slepkavībai paredzēto metožu uzlabošanu, nometņu paplašināšanu, drosmīgām izdarībām, bēgšanu no nometnēm un izdzīvošanu. Detalizētāk uzskaitītas arī konkrētas personas dažādos amatos un viņu paliekošās sekas bēdīgi slavenajā vēsturē.

Bibliogrāfiskais apraksts: Rees, Laurence, Aušvica : Nacisti un "galīgais atrisinājums" / Lorenss Rīss ; no angļu valodas tulkojusi Ieva Gundare. Rīga : Jumava, c2008. 273, [4] lpp. ; 24 cm. Varas biogrāfija . ISBN 9789984385921.

UKRAINA. DZĪVĪBA, NĀVE UN IEKŠĒJĀ REVOLŪCIJA

Ukraina. Dzīvība, nāve un iekšējā revolūcija ir Latvijas speciālkorespondenta piedzīvotā stāstījums par reālo situāciju Ukrainā, uzsākot maidanu, kā rezultātā Krievija veica iebrukumu neatkarīgā valstī. Detalizētāk uzskaitīti redzētie ikdienas notikumi starp barikādēm, tautas nacionālo garu un savstarpējām sadursmēm. Atsevišķas situācijas spēj atklāt ko vairāk par valdošo noskaņu un pavērsieniem. Piedzīvotais vēstījums drukātā formā atklāj vairāk mazāku un nopietnu nianšu realitātes konstatēšanu, nekā vairāki ziņu raksti internetā.

Bibliogrāfiskais apraksts: Liepiņš, Imants, Ukraina - dzīvība, nāve un iekšējā revolūcija : no barikādēm uz Maidana caur Krimas okupāciju līdz karam Donbasā : aculiecinieka stāsts / Imants Liepiņš, [teksts, foto] ; [redaktore Gita Juhņēviča ; foto: Jānels Katlaps, Renārs Sproģis]. Rīga : Jumava, [2015]. 327, [1] lpp., [24] lpp. iel. : il. ; 20 cm. ISBN 9789934117381.

DUMPINIEKA GRĒKSŪDZE

Dumpinieka grēksūdzi izsaka pats nu jau mūžībā aizgājušais jeb precīzāk nošautais grāmatas autors, Krievijas politiķis Boriss Ņemcovs, kas savulaik nebaidījās kritizēt valdošo iekārtu valstī, īpaši uzsverot Krievijas prezidenta Vladimira Putina nelietderību. Stāstījums vēsta par personas paša jaunības gadiem, sākot no skolas gadiem līdz karjeras izaugsmei, un laikam, kad valstī par prezidentu kļuva kādreizējais drošībnieks Vladimirs Putins. Tiek runāts par iepriekšēju aprēķinu, bet vienlaikus dzīves apstākļu un savstarpējo pasaules valstu attiecību pasliktināšanos.

Bibliogrāfiskais apraksts: Немцов, Борис Ефимович, Dumpinieka grēksūdze / Boriss Ņemcovs ; [no krievu valodas tulkojusi Maija Kudapa]. Neatkarīgu ekspertu ziņojums "Putins. Bilance" / Boriss Ņemcovs, Vladimirs Milovs ; [no krievu valodas tulkojusi Brigita Strazda]. Rīga : Nordik, 2008. 239 lpp., [16] lpp. iel. ; 23 cm. ISBN 9789984792637.

ASINSZEMES

Asinszemes ir vēstures liecības par agrākajiem notikumiem Eiropas zemēs. Atskats laikā, kad Eiropā valdīja kara apstākļi un nežēlība starp kontinenta tautām. Tiek salīdzināts Hitlera un Staļina režīms, kur abi tiek novērtēti vienādi - paliekošas sekas gan pasaules, gan Eiropas vēsturē, katram izpaužot savu nežēlību savādākā veidā, toties ar līdzīgu rezultātu. Kā asinszemes tiek apzīmētas tā laika valstis, kuras atradās galveno karojošo valstu pakļautībā - precīzāk, starp tām - vieta, kur veikt nežēlīgās izdarības.

Bibliogrāfiskais apraksts: Snyder, Timothy, Asinszemes : Eiropa starp Hitleru un Staļinu / Timotijs Snaiders ; no angļu valodas tulkojusi Ieva Lešinska. Rīga : Jumava, c2013 552 lpp. : kartes ; 24 cm. ISBN 9789934113185 (c.v.).

  • Upvote 2


2 Comments


Recommended Comments

Pats grāmatām laiku neesmu veltījis, lai gan vairākas reizes ienāk galvā ideja sākt tām atvēlēt. Patīk skatīties, klausīties un izlasīt par dažādiem vēsturiskiem notikumiem, vairāk par notikušajām tradēģijām un 1./2.pasaules karu. Ieinteresēja pirmā minētā grāmata, būtu interesanti izlasīt un iedziļināties vairāk par vienkāršiem faktiem, ko zinu par šo traģēdiju. Paldies par grāmatas ieteikumu, noteikti turpmāk centīšos apņemties pa kādai grāmatai izlasīt, ieskaitot šo.

  • Upvote 2

Share this comment


Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...